Najsłynniejsi biegacze świata

1. Usain Bolt

Urodzony 21 sierpnia 1986 roku na Jamajce.

Jamajski lekkoatleta, sprinter oraz piłkarz. Został okrzyknięty najlepszym sprinterem w historii, przez niektórych nazywany najszybszym człowiekiem na świecie. Na swoim koncie posiada wiele medali za różnorakie mistrzostwa i igrzyska. Pozostał jedenastokrotnym mistrzem świata i do tej pory jest rekordzistą na 100m i 200m. Po ukończeniu swojej kariery lekkoatlety był piłkarzem lecz jego kariera związana z tym zawodem trwała zaledwie pół roku.

2. Michael Johnson

Urodzony 13 września 1967 roku w Teksasie.

Swoją karierę zaczął poprzez pierwsze z osiągnięć jakim był wygrany bieg na 200m w Tokio. Jest jednym z najlepszych sprinterów świata, kilkakrotnie pobił również rekordy świata, między innymi był to bieg na 200m oraz sztafeta. Na swoim koncie ma 8 złotych medali z mistrzostw świata i 4 złote medale olimpijskie. Podczas swojej pracy miał dwie kontuzje, przez jedną z nich nie mógł obronić tytułu na dystansie 200m podczas Igrzysk Atlanta. Po zakończeniu kariery wydał własną książkę pt. ,,Slaying the Dragon: How to turn your Small Steps to Great Feats”.

3. Haile Gebrselassie

Urodzony 18 kwietnia 1973 roku w Etiopii.

Dostał tytuł pierwszego człowieka, który pokonał dwie bariery. Na swoim koncie ma 2 złote medale olimpijskie oraz 8 krążków za mistrzostwa świata. Został także rekordzistą świata w półmaratonie i pobił rekord świata w biegu na 5000m i 10000m, który w 2004 roku został przejęty przez jego następcę Kenenisa Bekele. W maju 2015 roku zakończył swoją karierę, a rok później został przewodniczącym Etiopskiej federacji lekkoatletycznej.

4. Kenenisa Bekele

Urodzony 13 czerwca 1982 roku w Etiopii.

Lekkoatleta oraz długodystansowiec, pobił rekord swojego poprzednika Haile Gebrselassiego w biegu na 5000m oraz 10000m. Na swoim koncie ma 5 medali za mistrzostwa świata oraz 3 medale za mistrzostwa olimpijskie. Jest on jednym z najbardziej utytułowanych współczesnych lekkoatletów.

5. Linford Christie

Urodzony 2 kwietnia 1960 roku na Jamajce.

Przez wszystkie lata swojej kariery reprezentował Wielką Brytanię, pomimo tego, że z pochodzenia był jamajczykiem. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć. Posiada 3 medale za igrzyska, 4 medale za mistrzostwa świata o raz 6 medali za mistrzostwa Europy. Zdobył tytuł mistrza olimpijskiego na 100m, jest rekordzistą Europy na 100m co trwało do 2004 roku o raz wicemistrzem sztafety.

6. Hicham El Guerrouj

Urodzony 14 września 1974 roku w Maroko.

Lekkoatleta specjalizujący się w biegach na średnich dystansach. Został ogłoszony najlepszym lekkoatletą na świecie. Na jego koncie widnieją 3 medale olimpijskie, 9 medali z mistrzostw świata z czego 3 na otwartym stadionie. Jest rekordzistą świata w biegu na 1500m i 1 mili. Swoją karierę zakończył w 2006 roku. Należy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

7. Tyson Gay

Urodzony 9 sierpnia1982 roku w Lexington.

Amerykański lekkoatleta, na swoim koncie ma 4 medale za mistrzostwa świata, został również wicemistrzem świata w biegu na 100m. Poprzez to, że okazał się najlepszym sprinterem na mistrzostwach świata w 2007 roku nadano mu tytuł lekkoatlety roku.