Ile razy patrząc na osoby w trakcie joggingu, myślałeś: muszę zacząć biegać, jutro zaczynam? A następnego dnia… No cóż, zawsze znajdzie się jakaś wymówka. Pora skończyć z ciągłym odkładaniem. Zaczynamy natychmiast!

Czas tylko dla Ciebie

W dzisiejszych, zaganianych czasach trudno znaleźć chwilę, podczas której skupiasz się tylko i wyłącznie na sobie. Tak naprawdę, nawet jeśli odpoczywamy w domu choćby po pracy, to zazwyczaj spędzamy ten czas oglądając telewizję i przeglądając smartfona. Nowoczesne technologie z jednej strony ułatwiają nam pracę i codzienne funkcjonowanie, jednak z drugiej strony sprawiają, że coraz trudniej jest nam wstać z fotela lub kanapy. Pomyśl tylko, że możesz czas wolny spędzić w inny sposób, z korzyścią dla ciała i ducha. Podczas biegania uwalniasz swoją głowę. Każda osoba uprawiająca jogging mówi to samo: bieganie leczy duszę. W trakcie uprawiania tego sportu jesteś bowiem sam ze sobą i swoimi myślami. Skupiasz się na oddechu i jak pobić swój rekord, choćby jaki czas na 5 km osiągniesz tym razem. Brzmi zachęcająco? Zalet regularnego biegania jest o wiele więcej.

Organizm będzie za to wdzięczny

Bieganie nie wymaga specjalnych umiejętności. Potrafi to naprawdę każda zdrowa osoba. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem , należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Jednak jeśli czujemy się dobrze nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć biegać choćby od zaraz. Tym bardziej, że pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej wagi i zadbanej sylwetki, jak również przynosi wymierne korzyści zdrowotne. Jakie konkretnie?

– poprawa krążenia krwi

– podniesienie stężenia dobrego cholesterolu (HDL)

– zapobieganie insulinooporności przez poprawę wrażliwości na insulinę

– wzmocnienie stawów i kości.

To nie wszystkie korzyści, jakie przynosi bieganie. Psycholodzy zauważają, że taka aktywność fizyczna poprawia nastrój, a nawet zapobiega depresji. A także wzmacnia nasze poczucie wartości i wiarę we własne siły. Jeśli udało mi się pobić mój rekord, to mogę wszystko!

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Oczywiście, jak do każdego sportu, również do biegania należy odpowiednio się przygotować. Po pierwsze i przede wszystkim: dobre, wygodne buty, które zapewnią odpowiednią amortyzację i komfort stopie. Przyda się też wygodny strój. Nie musimy oczywiście wydawać fortuny na profesjonalne ubrania, dedykowane do biegania. Wystarczy zwykły dres i t-shirt. I, co podkreślają instruktorzy, na początku należy skupić się na czasie jaki spędzasz na bieganiu, nie na przebiegniętych kilometrach. Sprawdzamy więc tylko zegarek, nie krokomierz żeby zobaczyć jaki czas na 5 km udało nam się osiągnąć. Dzięki temu będziemy biec odpowiednim dla nas tempem, nie przeciążając organizmu i naszych stawów. Poza tym, biegnąc ponad nasze siły, możemy szybko się zniechęcić, a w końcu chcemy biegać regularnie. Dobrym pomysłem jest w początkowym okresie poświęcanie na bieganie 30 minut dwa razy w tygodniu. Następnie, jeśli będziemy w stanie przez te pół godziny biec bez odpoczynku, oznacza to że możemy podnieść sobie poprzeczkę i wydłużyć czas biegu o kolejne kilka minut. A kiedy bicie rekordów? Na nie przyjdzie czas, najważniejsze to zacząć.