Maraton  –  to magiczne słowo pojawia się w myślach wielu biegaczy  –  dla jednych jest to odległe marzenie, dla innych jest to realna okazja do pobicia swoich rekordów życiowych. Ci drudzy na ogół już wiedzą czego mogą się spodziewać i jak dobierać buty pod taki dystans, ci pierwsi natomiast często nie mają takiej wiedzy. Oto garść informacji czym należy się kierować w przypadku wyboru butów na maraton aby odnieść sukces.

Maraton to magiczna odległość 42,195 km  –  najlepsi biegacze pokonują ją w czasie około dwóch godzin, jednak zdecydowana większość powyżej trzech lub czterech. W tym czasie nasz organizm zmaga się z ogromnym wysiłkiem, a cała nasza siła napędowa przenosi się z butów, dlatego ich właściwy dobór jest kluczem do naszego sukcesu w starcie na tym dystansie. Większość z was pomyśli, że w takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie kupno butów startowych  –  odpowiedź brzmi: to zależy.

Jeżeli jesteśmy faktycznie dobrymi biegaczami, doświadczonymi, szybkimi oraz silnymi  –  to owszem zakup butów startowych może być dobrym rozwiązaniem. Natomiast jeżeli mamy mniej doświadczenia lub zwyczajnie jesteśmy nieco słabsi to lepszą opcją będzie zakup butów startowo – treningowych lub treningowych. Dotyczy to szczególnie tych biegaczy, którzy biegają takie dystanse w granicach 3 lub powyżej 4 godzin.

Tego typu obuwie jest w stanie zapewnić nam odpowiednią stabilizację oraz amortyzację –  która jest szczególnie ważna, jeżeli mamy problemy z nadwagą, gdyż pomaga ona chronić nasze stawy. Dla tego nie warto kupować butów startowych, jeżeli nie planujemy przebiec poniżej 3 godzin.

W takim razie jak wybrać buty na maraton, aby uniknąć urazu i kontuzji? Powinny one być lekko luźne, ale też nie tak, żeby stopa nam w nich latała –  dlaczego? Dlatego że w czasie takiego wysiłku nasza stopa puchnie, co jest zupełnie naturalne –  jeżeli but będzie zbyt ciasny, to z pewnością wpłynie to negatywnie na nasz komfort oraz na krążenie krwi w stopie. Z kolei zbyt luźny but, w połączeniu z potem może spowodować bolesne obtarcia, nierzadko do krwi. Warto też zwrócić uwagę na to, jaka nawierzchnia będzie na trasie –  nieco inne są podeszwy do biegów przełajowych, a jeszcze inne do biegów miejskich. Możemy też skorzystać z pomocy specjalisty –  wiele sklepów ma specjalistyczne maszyny do badania parametrów naszej stopy –  dzięki temu można lepiej dobrać odpowiednie obuwie.

Innym, dobrym sposobem na odpowiednie przygotowanie i dobranie naszych butów, jest  wcześniejszy ich zakup –  i nie chodzi tutaj o tydzień przed startem –  najlepiej byłoby w nich zrobić kilka długich biegów, co pozwoli naszej stopie odpowiednio dopasować się do buta oraz wypróbować go przed startem.

Jeżeli uznamy, że nie będziemy czuli się w nich komfortowo, to zawsze będziemy mieli czas, aby w ostateczności kupić inną parę, lub założyć stare sprawdzone obuwie. I tu zbliżamy się do kolejnej niezwykle ważnej kwestii, a mianowicie wygody –  nasz but musi być dla nas przede wszystkim wygodny –  uwierzcie, nawet drobny dyskomfort może spowodować, że nie ukończycie maratonu –  lekki dyskomfort może być dobry na trening lub krótkie dystanse, ale – jeżeli np. but już na starcie cię uwiera, to w krytycznym momencie to uwieranie może być na tyle bolesne na tyle, że nie dasz rady więcej przebiec.