Najsłynniejsze maratony w Polsce

Najsłynniejsze maratony w Polsce

Przebiegnięcie maratonu to cel prawie każdego biegacza. Maraton, czyli bieg na 42,195 km, jest okazją do wykazania swoich umiejętności sportowych i podjęcia wyzwania, ale także wydarzeniem pełnym satysfakcji i podekscytowania. W całej Polsce są organizowane różne biegi maratońskie. Skusiła Cię wizja osiągnięcia mety i chcesz postawić sobie poprzeczkę wyżej niż krótkie dystanse? A może już jesteś fanem maratonów i szukasz czegoś nowego? Poznaj najważniejsze polskie maratony, które od lat dostarczają mnóstwa sportowych emocji.

  1. Maraton Warszawski 

To największy maraton w Polsce, który co roku sprowadza do stolicy mnóstwo biegaczy – zarówno profesjonalistów jak i amatorów. To niezwykłe wydarzenie zyskało popularność nie tylko w kraju, ale też na świecie. Można na nim spotkać biegaczy, których celem jest zaliczenie wszystkich maratonów europejskich stolic. W 2021 roku odbędzie się jego 43 edycja. Pierwszy Maraton Warszawski wystartował już w 1979 roku. Wtedy znany jako “Maraton Pokoju” figurował jako jeden z największych maratonów w Europie. Najliczniejsza edycja miała miejsce w 2018 roku, kiedy maraton ukończyło ponad 7500 uczestników.

  1. Cracovia Maraton 

Ten krakowski maraton przyciąga wielu uczestników z zagranicy. W Cracovia Maraton wzięli udział biegacze z około 55 krajów. Odbywa się co roku od 2002. Jego wyjątkowy charakter wiąże się z motywem przewodnim trasy – “z historią w tle”. Kraków jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych polskich miast, a trasa maratonu jest ustalona tak, aby zawodnicy mijali najważniejsze zabytki. Zarówno start, jaki i meta umiejscowione są na Rynku Głównym, który w dniu maratonu całkowicie podporządkowany jest biegowi.

  1. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza 

To bieg organizowany przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Pierwszy poznański maraton został zorganizowany w 2000 roku i odtąd corocznie odbywa się w październiku. Imię Macieja Frankiewicza, czyli tragicznie zmarłego biegacza i pomysłodawcy tego wydarzenia, wydarzenie przyjęło w 2009 roku. Od początku swojego działania do 2011 włącznie Poznań Maraton był największym takim wydarzeniem w Polsce i jednym z większych w Europie.

  1. Wrocław Maraton

Ten dolnośląski bieg należy do najstarszych maratonów w Polsce. Po raz pierwszy przyciągnął biegaczy w 1983 roku, co prawda nie było ich zbyt wiele, bo 131, ale to historyczne wydarzenie zapoczątkowało tradycję trwającą do dziś. Również wrocławski maraton jest okazją do przebiegnięcia malowniczej trasy pełnej zabytków i pięknych okolic – w tym znanych wrocławskich mostów. Uczestnicy zwracają uwagę, że Wrocław Maraton przyznaje jedne z piękniejszych medali.

  1. Maraton Dębno 

Również w województwie zachodniopomorskim organizowany jest duży maraton i to szczególny, bo najstarszy w Polsce. Pierwszy maraton w Dębnie wystartował w 1969 roku. To pozycja obowiązkowa dla miłośników biegania. Mniejsza miejscowość stwarza szczególną atmosferę, która upodobało sobie wielu spragnionych wrażeń sportowców. Jest to bardziej kameralny bieg.