Bieg maratoński od swoich początków jako dyscyplina olimpijska pod koniec XIX wieku przeszedł długą drogę. Starożytny wyczyn Filippidesa próbuje powtórzyć coraz większa rzesza osób, tak że sama nazwa „maraton” już mało komu kojarzy się z grecką miejscowością. Ta rosnąca popularność doprowadziła do powstania cyklicznie powtarzających się wydarzeń sportowych, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy ludzi. Gdzie odbywają się największe maratony na świecie?

Nowy Jork, New York City Marathon

Kiedy przeszło 50 lat temu do biegu w Nowym Jorku szykowało się 127 osób, nikt pewnie nie spodziewał się, że w kolejnych edycjach liczba uczestników przekroczy 50 tysięcy. Od 2013, każdego roku bieg kończy właśnie ponad 50 tysięcy ludzi z rekordowym w 2019 wynikiem 53.627. Trasa przebiega przez wszystkie pięć nowojorskich „boroughs”, a kończy się w Central Parku, pozwalając poczuć klimat Wielkiego Jabłka.

Paryż, Marathon International de Paris

Paryż depcze po piętach Nowemu Jorkowi, ale nigdy go nie dogoni – ilość uczestników jest odgórnie ograniczona do 50 tysięcy. W 2019 było to 49.155 osób. Trasa rozpoczyna się na słynnych Polach Elizejskich i pozwala podziwiać największe atrakcje turystyczne miasta – wliczając w to Luwr, katedrę Notre-Dame, Bastylię i rzecz jasna, Wieżę Eiffela. Chcący wziąć udział w biegu muszą posiadać oświadczenie lekarskie, że zdrowie im na to pozwala, co – nietypowe dla większości wydarzeń biegowych – we Francji jest normą.

Chicago, Chicago Marathon

W najbardziej polskiej metropolii Ameryki każdego października organizowany jest maraton. Należy on do tak zwanej „Wielkiej Szóstki”, do której należą też maratony w Tokio, Londynie, Nowym Jorku, Bostonie i Berlinie. Rekordowa ilość uczestników – ponownie w 2019, co tylko świadczy o tym jak bardzo biegi długodystansowe wciąż zyskują na popularności – wyniosła 45.956.

Berlin, Berlin-Marathon

Niemiecka stolica to miejsce, gdzie Eliud Kipchoge ustanowił oficjalny rekord świata wynoszący nieprawdopodobne 2:01:39. Nieprawdopodobna jest też ilość osób biorących udział w maratonie – znów w 2019 – 44.064. Trasa do upadku Muru Berlińskiego obejmowała jedynie Berlin Zachodni i dopiero po rozpadzie NRD przybrała aktualny kształt. Rozpoczyna się i kończy obok Bramy Brandenburskiej, po drodze mijając wiele punktów charakterystycznych miasta. Podczas pierwszego biegu po zjednoczeniu Niemiec, wielu uczestników płakało ze wzruszenia, że w końcu mogli pokonać trasę w niepodzielonym Berlinie.

Londyn, London Marathon

Londyn słynie jako miasto, w którym dystans maratonu ustalił się na 42,195 km. Decyzję tę podjęto, by przesunąć metę biegu przed trybunę zajmowaną przez króla Edwarda VII. Bieg kończy co roku ponad 40 tysięcy osób z rekordowym 42.549 w 2019. Wydarzenie połączone jest też z działalnością charytatywną i od swojego powstania umożliwiło zebranie już ponad miliarda funtów na cele dobroczynne. Bieg w dużej mierze odbywa się wzdłuż Tamizy, a trasę umilają m.in. widoki Tower of London czy Pałacu Westminsterskiego z Big Benem.