Nie da się ukryć, że z roku na rok przybywa osób zainteresowanych bieganiem. Jedni preferują ten sport w zakresie rekreacji, inni natomiast szukają dla siebie coraz to nowych wyzwań, by stale podnosić sobie poprzeczkę. Coraz większe grono biegaczy, planuje swoje udziały w maratonach, które poprzedzają żmudne przygotowania. Gdy już zdecydowaliśmy się wziąć udział w tym ważnym dla biegaczy wydarzeniu, pojawia się pytanie: który maraton wybrać?. Przedstawiamy więc, TOP 3 najpopularniejsze maratony w Europie.

TOP 1- Berlin Maraton

To jeden z najpopularniejszych maratonów, organizowanych u naszych zachodnich sąsiadów. Nie jest też tajemnicą to, że spotkamy tam najszybszych biegaczy z całego świata. Odbywa się on we wrześniu lub październiku, na ulicach pięknego Berlina. Obejmuje on dystans 42, 195 kilometrów i z roku na rok, przybywa chętnych, do wzięcia w nim udziału. Pierwszy raz odbył się on w 1974 roku, wówczas po ulicach dawnego Berlina Zachodniego biegło 286 osób. Dziś uczestników liczy się w tysiącach i przybywają oni z całego świata, by być częścią tego maratonu. Podczas biegu nie jednokrotnie został pobity rekord świata, a także poszczególni zawodnicy, pobijali własne rekordy i pokazywali ile radości może dać uczestnictwo w Berlin Maraton.

TOP 2- London Maraton

Coroczny maraton biegnący ulicami zachwycającego Londynu. Zwykle odbywa się on w marcu lub kwietniu i biegnie wzdłuż Tamizy. Ciekawostką jest, że wyścig ten odbywa się na kilku płaszczyznach. Jedna z nich jest nazywana biegiem publiczności, co jest idealną szansą do sprawdzenia swoich umiejętności, drugim etapem jest wyścig dla zawodowców, zarówno dla kobiet i mężczyzn, trzecią płaszczyzną jest elitarny wyścig dla kobiet i mężczyzn na wózkach inwalidzkich, ostatnim etapem jest mini maraton, dla zawodników poniżej 17 roku życia. London Maraton ma także swój aspekt charytatywny, gdyż uczestnicy mogą zbierać fundusze, pomagając w ten sposób organizacjom charytatywnym. Londyński maraton jest także częścią World Marathon Majors od 2006 roku.

TOP 3- Rome Marathon

Maratone Di Roma to kolejny najpopularniejszy maraton europejski, który odbywa się w Rzymie. Zwykle odbywa się on w kwietniu,  punktem startowym jest słynny Plac Świętego Piotra. Ustanowione zostały na nim dwa rekordy świata. Pierwszy z nich należy do Kenijczyka- Benjamina Kiptoo, który maratoński dystans pokonał w 2 godziny i 7 minut i 17 sekund, drugi rekord, w rywalizacji kobiet, należy do reprezentantki Etiopii- Alemu Megertu, która ukończyła wyścig z czasem 2 godziny 22 minuty i 52 sekundy. Mimo iż z początku, maraton ten nie cieszył się ogromną sławą, z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej osób, a uczestników możemy śmiało liczyć w tysiącach. Maraton ten przez uczestników, jest także nazywany biegiem na podbój Rzymu, gdyż trasa biegnie przez najbardziej znane i zabytkowe okolice, przemierzane przez ówczesnych Rzymian. Niedawno do wyścigu wprowadzono możliwość uczestnictwa w sztafecie, gdzie liczy się przede wszystkim zespołowość.